CBC2518T2R2M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 1.1A 169 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CBC2518T2R2M PDF
Type Description
Series:CB, C Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.1 A
Current - Saturation (Isat):890mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):169mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:68MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1007 (2518 Metric)
Supplier Device Package:1007 (2518 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)