SP1008R-183K
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 18UH 198MA 2.88 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SP1008R-183K PDF
Type Description
Series:SP1008R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:18 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):198 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.88Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)