IHD3EB563L
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 56MH 100MA 38 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IHD3EB563L PDF
Type Description
Series:IHD
Package:-
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 mH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):100 mA
Current - Saturation (Isat):80mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):38Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.460" Dia x 0.900" L (11.68mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 39UH 3A 73 MOHM SMD