RLB0913-182K
Description
FIXED IND 1.8MH 270MA 6.4 OHM TH
DataSheet
RLB0913-182K PDF
Type Description
Series:RLB0913
Package:Tray
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):270 mA
Current - Saturation (Isat):80mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):6.4Ohm
Q @ Freq:20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)