WCL2520-R120-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 120NH 800MA 150 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
WCL2520-R120-R PDF
Type Description
Series:WCL2520
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:120 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):150mOhm Max
Q @ Freq:12 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:850MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:25.2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)