CDH53NP-390KC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 39UH 640MA 550 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CDH53NP-390KC PDF
Type Description
Series:CDH53
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:39 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):640 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):550mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)