DRA74-680-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68UH 996MA 286 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DRA74-680-R PDF
Type Description
Series:DRA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:68 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):996 mA
Current - Saturation (Isat):1.108A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):286mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):0.171" (4.35mm)