SRU1038-3R8Y
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.8UH 5.5A 15 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRU1038-3R8Y PDF
Type Description
Series:SRU1038
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.8 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):5.5 A
Current - Saturation (Isat):5.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):15mOhm
Q @ Freq:14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:35MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.161" (4.10mm)