6100-100K-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 6.33A 20 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
6100-100K-RC PDF
Type Description
Series:6100
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):6.33 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):20mOhm Max
Q @ Freq:21 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:21MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)