MPX1D0520L100
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 2.2A 222.8 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MPX1D0520L100 PDF
Type Description
Series:METCOM MPX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal Composite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.2 A
Current - Saturation (Isat):3.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):222.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)