PM5022-101K-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 1.7A 190MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM5022-101K-RC PDF
Type Description
Series:PM5022
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.7 A
Current - Saturation (Isat):3.2A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:25 @ 7MHz
Frequency - Self Resonant:796kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max):0.272" (6.90mm)