S14100036
Manufacturer
Würth Elektronik Midcom
VIGOR # :
Description
FIXED IND 56UH 17A 8.5 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
S14100036 PDF
Type Description
Series:WE-LCB
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Iron Powder
Inductance:56 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):17 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):8.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.417" L x 0.906" W (36.00mm x 23.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)