ECS-MPI4040R3-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 2A 144 MOHM SMD
DataSheet
ECS-MPI4040R3-6R8-R PDF
Type Description
Series:ECS-MPI4040
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:-
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2 A
Current - Saturation (Isat):4.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):144mOhm Max
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):0.073" (1.85mm)