5800-153-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15MH 61MA 37.5 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
5800-153-RC PDF
Type Description
Series:5800
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:15 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):61 mA
Current - Saturation (Isat):90mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):37.5Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)