IMC1812BN330J
Description
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD
DataSheet
IMC1812BN330J PDF
Type Description
Series:IMC-1812
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:33 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):160 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):4Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:11MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LQH2HPZR47NJRL
LQH2HPZR47NJRL
FIXED IND 470NH 2.75A 37.2 MOHM
SC30150KT
SC30150KT
FIXED IND 15UH 251MA 2.8 OHM TH
FIXED IND 6UH 10A 6.5 MOHM TH
ERJ-H3EF1962V
ERJ-H3EF1962V
RES 19.6K OHM 1% 1/6W 0603
IMC1812BN330J
IMC1812BN330J
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD