IHSM3825ER1R5L
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 4.63A 17 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IHSM3825ER1R5L PDF
Type Description
Series:IHSM-3825
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):4.63 A
Current - Saturation (Isat):3.66A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):17mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):0.225" (5.72mm)