PE-0402CL7N5JTT
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 7.5NH 300MA 400 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PE-0402CL7N5JTT PDF
Type Description
Series:PE-0402CL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:7.5 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):400mOhm Max
Q @ Freq:8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:3.7GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)