SRR0906-272YL
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.7MH 140MA 9.2OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRR0906-272YL PDF
Type Description
Series:SRR0906
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.7 mH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):140 mA
Current - Saturation (Isat):170mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):9.2Ohm Max
Q @ Freq:100 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:1.4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):0.248" (6.30mm)