SRR1280-4R7Y
Description
FIXED IND 4.7UH 8.2A 15.5MOHM SM
DataSheet
SRR1280-4R7Y PDF
Type Description
Series:SRR1280
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):8.2 A
Current - Saturation (Isat):8.8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):15.5mOhm Max
Q @ Freq:22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:30MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)