NRS6028T6R8MMGJ
Description
FIXED IND 6.8UH 2.5A 55.9 MOHM
DataSheet
NRS6028T6R8MMGJ PDF
Type Description
Series:NR, S Type
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.5 A
Current - Saturation (Isat):2.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):55.9mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:25MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)