DC630-153K
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 8.09A 15 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DC630-153K PDF
Type Description
Series:DC630
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:15 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):8.09 A
Current - Saturation (Isat):17.5A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):15mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.830" (21.08mm)