SBCP-14HY470B
Description
FIXED IND 47UH 1.9A 90 MOHM TH
DataSheet
SBCP-14HY470B PDF
Type Description
Series:SBCP
Material - Core:Ferrite
Inductance:47 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.9 A
Current - Saturation (Isat):4.58A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)