AIRD-06-151K
Description
FIXED IND 150UH 4A 98 MOHM TH
DataSheet
AIRD-06-151K PDF
Type Description
Series:AIRD-06
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):4 A
Current - Saturation (Isat):8.6A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):98mOhm Max
Q @ Freq:15 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)