HLC02120HTTR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12NH 265MA 1.1 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HLC02120HTTR PDF
Type Description
Series:MLO™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:12 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):265 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.1Ohm Max
Q @ Freq:32 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant:4GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:450 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Height - Seated (Max):0.018" (0.45mm)