HCM1A1707V2-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 18A 4.72MOHM SMD
DataSheet
HCM1A1707V2-4R7-R PDF
Type Description
Series:HCM1AV2
Material - Core:Iron Powder
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):18 A
Current - Saturation (Isat):27A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):4.72mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:12MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)