MCL1608V2-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2NH 500MA 350 MOHM
DataSheet
MCL1608V2-8R2-R PDF
Type Description
Series:MCL1608V2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:-
Inductance:8.2 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):500 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):350mOhm Max
Q @ Freq:10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:4.5GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)