LQH2MPZ6R8MGRL
Description
FIXED IND 6.8UH 530MA 864 MOHM
DataSheet
LQH2MPZ6R8MGRL PDF
Type Description
Series:LQH2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):530 mA
Current - Saturation (Isat):730mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):864mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:35MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)