MLF1005G1R2KT
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.2UH 35MA 790 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLF1005G1R2KT PDF
Type Description
Series:MLF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):35 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):790mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:110MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)