PG0087.682NL
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 1.5A 105 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PG0087.682NL PDF
Type Description
Series:PG0087NL
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.5 A
Current - Saturation (Isat):1.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):105mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:37MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)