DFE252010P-4R7M=P2
Description
FIXED IND 4.7UH 1.7A 270 MOHM
DataSheet
DFE252010P-4R7M=P2 PDF
Type Description
Series:DFE252010P
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.7 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):270mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)