0805CS-120EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12NH 600MA 150 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0805CS-120EJTS PDF
Type Description
Series:0805CS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:12 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):150mOhm
Q @ Freq:50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:4GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):0.061" (1.55mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 1MH 230MA 4.6 OHM SMD
AISC-0603HP-7N2J-T
AISC-0603HP-7N2J-T
FIXED IND 7.2NH 1.4A 52 MOHM SMD
CDMT40D20HF-3R3NC
CDMT40D20HF-3R3NC
FIXED IND 3.3UH 3A 46.2 MOHM SMD
0805CS-120EJTS
0805CS-120EJTS
FIXED IND 12NH 600MA 150 MOHM