CD73NP-120MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 1.39A 89.7 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CD73NP-120MC PDF
Type Description
Series:CD73
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:12 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.39 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):89.7mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)