RLB1014-151KL
Description
FIXED IND 150UH 680MA 1.05OHM TH
DataSheet
RLB1014-151KL PDF
Type Description
Series:RLB
Package:Bulk
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):680 mA
Current - Saturation (Isat):1.8A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.05Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:2.8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)