MCL1608V1-3R9-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.9UH 80MA 700 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MCL1608V1-3R9-R PDF
Type Description
Series:MCL1608V1
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:3.9 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):80 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):700mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:35MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)