IHD3EB181L
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180UH 1.6A 150 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IHD3EB181L PDF
Type Description
Series:IHD
Package:-
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:180 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):1.6 A
Current - Saturation (Isat):1.3A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):150mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.460" Dia x 0.900" L (11.68mm x 22.86mm)