MCL1608V2-471-R
Description
FIXED IND 470NH 150MA 3.6 OHM
DataSheet
MCL1608V2-471-R PDF
Type Description
Series:MCL1608V2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:-
Inductance:470 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):150 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3.6Ohm Max
Q @ Freq:8 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:250MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)