LPWI160808SR24T
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FIXED IND 240NH 2.8A 40MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LPWI160808SR24T PDF
Type Description
Series:LPWI
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Thin Film
Material - Core:Metal Composite
Inductance:240 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.8 A
Current - Saturation (Isat):2.8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):40mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)