SDR7030-3R5M
Description
FIXED IND 3.5UH 2.2A 38 MOHM SMD
DataSheet
SDR7030-3R5M PDF
Type Description
Series:SDR7030
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.2 A
Current - Saturation (Isat):2.6A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):38mOhm Max
Q @ Freq:17 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:59MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.130" (3.30mm)