CD43NP-120MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 970MA 210 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CD43NP-120MC PDF
Type Description
Series:CD43
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:12 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):970 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):210mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)