EXL1V0705-3R3-R
Description
IND POWDER 3.30UH 14A
DataSheet
EXL1V0705-3R3-R PDF
Type Description
Series:EXL1V0705
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Iron Powder
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):13 A
Current - Saturation (Isat):14A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):11.44mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:20MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.331" L x 0.315" W (8.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)