LPWI201608H1R0T
Description
FIXED IND 1UH 3.2A 50MOHM SMD
DataSheet
LPWI201608H1R0T PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Thin Film
Material - Core:Metal Composite
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.2 A
Current - Saturation (Isat):3.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):50mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package:0806
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)