HF1008R-392K
Description
FIXED IND 3.9UH 275MA 1.95 OHM
DataSheet
HF1008R-392K PDF
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.9 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):275 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.95Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:50MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)