SWS-3.00-53
Manufacturer
Amgis
VIGOR # :
Description
FIXED IND 53UH 3A 80 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SWS-3.00-53 PDF
Type Description
Series:SW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Iron Powder
Inductance:53 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):80mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max):0.506" (12.85mm)