HC2LP-2R2-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 24.3A 2.3 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HC2LP-2R2-R PDF
Type Description
Series:HC2LP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):24.3 A
Current - Saturation (Isat):31.9A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.3mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:300 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.756" L x 0.756" W (19.20mm x 19.20mm)
Height - Seated (Max):0.440" (11.18mm)