IHLP4040DZEB2R0M11
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2UH 16A 5.8 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IHLP4040DZEB2R0M11 PDF
Type Description
Series:IHLP-4040DZ-11
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):16 A
Current - Saturation (Isat):14A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):5.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:4040
Size / Dimension:0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)