IMC1210EB470J
Description
FIXED IND 47UH 91MA 9 OHM SMD
DataSheet
IMC1210EB470J PDF
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:47 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):91 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):9Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:14MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)