VLS2010ET-1R0N
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 1.45A 108 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
VLS2010ET-1R0N PDF
Type Description
Series:VLS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):1.45 A
Current - Saturation (Isat):1.45A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):108mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)