IMC1812ES68NK
Description
FIXED IND 68NH 450MA 350 MOHM
DataSheet
IMC1812ES68NK PDF
Type:Wirewound
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:68 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):450 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):350mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:800MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)