9230-20-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 350MA 1 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
9230-20-RC PDF
Type Description
Series:9230
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:1 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):350 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1Ohm Max
Q @ Freq:25 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:230MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)