SMHC2511-3R3MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
3.3UH, 20%, 28MOHM, 13.5AMP MAX.
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SMHC2511-3R3MHF PDF
Type Description
Series:SMHC2511
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Metal
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6 A
Current - Saturation (Isat):13.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):30mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)